Skip to content

33 W Greenwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block286
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15.5
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,232
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
39%
Improvement Value:$132,500
61%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,382+1.6%
2024$4,313+6.4%
2023$4,055+1.7%
2022$3,988+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$81,667

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 3545, Page 359Recorded7/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3049, Page 769

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2902, Page 839