Skip to content

124 W Greenwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block289
Lot38
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,300
61%
Improvement Value:$49,300
39%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,562+1.6%
2024$2,522+6.4%
2023$2,371+1.7%
2022$2,332+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1996, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1954