Skip to content

46 Magnolia AvenueVillas, NJ 08251

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block296
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage616
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
58%
Improvement Value:$60,500
42%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,915+1.6%
2024$2,868+6.4%
2023$2,697+1.7%
2022$2,652+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$156,500
DeedBook 3509, Page 527

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 2955, Page 417

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2690, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1949