Skip to content

6 Magnolia AvenueVillas, NJ 08251

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block296
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,390
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,800
55%
Improvement Value:$72,500
45%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,994+1.7%
2024$2,943+6.9%
2023$2,752+1.8%
2022$2,703+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 2175, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 1877, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook 1496, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1949