Skip to content

31 Oak AvenueVillas, NJ 08251

Built 1951

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block302
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage958
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
67%
Improvement Value:$47,600
33%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,906+1.6%
2024$2,861+6.4%
2023$2,690+1.7%
2022$2,645+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft958DeedBook 4237, Page 522

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 2978, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1951