Skip to content

53 Oak AvenueVillas, NJ 08251

Built 1951

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block302
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
51%
Improvement Value:$81,800
49%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,356+1.6%
2024$3,303+6.4%
2023$3,105+1.7%
2022$3,054+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$188,500

To:

Sq Ft960DeedBook 3516, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 2871, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1951