Skip to content

1108 Delaware AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Aug 1, 1986

Property Information

Block305
Lot33
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R,1S-F-R
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,068
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,400
72%
Improvement Value:$53,000
28%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,833+1.6%
2024$3,773+6.4%
2023$3,547+1.7%
2022$3,489+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 1656, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1954