Skip to content

41 Pinetree DriveVillas, NJ 08251

Built 1949

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Oct 4, 1999

Property Information

Block282
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,088
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
56%
Improvement Value:$65,300
44%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,022+1.6%
2024$2,974+6.4%
2023$2,796+1.7%
2022$2,750+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000

To:

Sq Ft1,088DeedBook 2828, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1949