Skip to content

120 Oak AvenueVillas, NJ 08251

Built 1951

Last Sale Date
May 21, 1990

Property Information

Block306
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage648
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
74%
Improvement Value:$34,200
26%
Total Assessment$130,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,635+1.6%
2024$2,594+6.4%
2023$2,439+1.7%
2022$2,398+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951