Skip to content

126 Oak AvenueVillas, NJ 08251

Built 1957

Last Sale Date
Dec 27, 1990

Property Information

Block306
Lot39
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,768
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
51%
Improvement Value:$92,700
49%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,819+1.6%
2024$3,759+6.4%
2023$3,534+1.7%
2022$3,476+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957