Skip to content

8 Oak AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block307
Lot44
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
70%
Improvement Value:$36,300
30%
Total Assessment$120,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,435+1.6%
2024$2,396+6.4%
2023$2,253+1.7%
2022$2,216+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft768DeedBook 3726, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1954