Skip to content

130 Walnut AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block311
Lot41
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
43%
Improvement Value:$128,000
57%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,534+1.6%
2024$4,462+6.4%
2023$4,196+1.7%
2022$4,126+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 3733, Page 886

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 3173, Page 661

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 2604, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1954