Skip to content

1212 Delaware AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$268,325
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block310
Lot33
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,574
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,100
54%
Improvement Value:$106,000
46%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,637+1.6%
2024$4,564+6.4%
2023$4,291+1.7%
2022$4,220+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$268,325

To:

Sq Ft1,574DeedBook 3471, Page 385

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 3179, Page 796

Property Sale

Sale
$42,900
DeedBook 1555, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1954