Skip to content

9 Lotus AvenueVillas, NJ 08251

Built 1967

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block316
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,140
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
44%
Improvement Value:$105,100
56%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,827+1.6%
2024$3,767+6.4%
2023$3,542+1.7%
2022$3,483+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 3745, Page 810

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 3696, Page 773Recorded10/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 1565, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1967