Skip to content

55 Wildwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block357
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,600
61%
Improvement Value:$68,700
39%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,609+1.6%
2024$3,552+6.4%
2023$3,340+1.7%
2022$3,284+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 3589, Page 307

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 3240, Page 795

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 2820, Page 570

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1544, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1958