Skip to content

307 E Jacksonville AvenueVillas, NJ 08251

Built 1935

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block31
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage648
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
76%
Improvement Value:$24,000
24%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,984+1.6%
2024$1,952+6.4%
2023$1,836+1.7%
2022$1,805+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

To:

Sq Ft648DeedBook 4035, Page 641

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft648DeedBook 3892, Page 874Recorded12/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1935