Skip to content

30 Warwick RoadVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
May 23, 2007

Property Information

Block323
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
45%
Improvement Value:$111,200
55%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,072+47.7%
2024$2,757+6.4%
2023$2,592+1.7%
2022$2,549+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3291, Page 786

Property Sale

SaleMulti
$58,500
DeedBook 2397, Page 349

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 2213, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1954