Skip to content

122 Carolina AvenueVillas, NJ 08251

Built 1952

Last Sale Price
$348,200
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block327
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,104
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
60%
Improvement Value:$48,000
40%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,405+1.6%
2024$2,367+6.4%
2023$2,225+1.7%
2022$2,188+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$348,200

To:

Sq Ft1,104DeedBook 4145, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$94,500
DeedBook 2988, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 1516, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1952