Skip to content

345 Evergreen AvenueVillas, NJ 08251

Built 1997

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block335
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,184
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
55%
Improvement Value:$103,000
45%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,643+1.6%
2024$4,570+6.4%
2023$4,297+1.7%
2022$4,226+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 3631, Page 517

Property Sale

SaleMulti
$101,975
DeedBook 2724, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1861, Page 44

Property Sale

SaleMulti
$23,000
DeedBook 1743, Page 336