Skip to content

521 E Jacksonville AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block33
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,181
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
62%
Improvement Value:$44,700
38%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,402+1.6%
2024$2,365+6.4%
2023$2,223+1.7%
2022$2,186+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,181DeedBook 4049, Page 539

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 3306, Page 634

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 3127, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 2084, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 1504, Page 1020

Property Built

Built

Year Built: 1940