Skip to content

226 E Jacksonville AvenueVillas, NJ 08251

Built 1938

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block40
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,184
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
67%
Improvement Value:$39,700
33%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,463+1.6%
2024$2,424+6.4%
2023$2,279+1.7%
2022$2,242+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft1,184DeedBook 4209, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1938