Skip to content

116 Evergreen AvenueVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block342
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage540
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
72%
Improvement Value:$36,900
28%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,629+1.6%
2024$2,588+6.4%
2023$2,433+1.7%
2022$2,393+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft540DeedBook 4040, Page 66

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 3061, Page 998

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2977, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$53,910
DeedBook 2773, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1953