Skip to content

108 Evergreen AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block342
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage786
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
67%
Improvement Value:$40,700
33%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,483+1.6%
2024$2,444+6.4%
2023$2,298+1.7%
2022$2,260+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft786DeedBook 3725, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1958