Skip to content

127 Cloverdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1948

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block343
Lot31
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,026
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
61%
Improvement Value:$52,200
39%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,716+1.6%
2024$2,673+6.4%
2023$2,514+1.7%
2022$2,472+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,026DeedBook 3976, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1948