Skip to content

153 Cloverdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block343
Lot49
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage725
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
71%
Improvement Value:$33,100
29%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,080+1.8%
2024$2,043+7.2%
2023$1,906+1.9%
2022$1,870+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 1673, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1948