Skip to content

242 E Florida AvenueVillas, NJ 08251

Built 1990

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block34
Lot27
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,040
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,800
45%
Improvement Value:$100,600
55%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,692+1.6%
2024$3,633+6.4%
2023$3,416+1.7%
2022$3,360+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 3491, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1990