Skip to content

73 Wildwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2008

Property Information

Block354
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage660
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,100
61%
Improvement Value:$48,700
39%
Total Assessment$124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,526+1.6%
2024$2,486+6.4%
2023$2,338+1.7%
2022$2,299+2.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1401, Page 584