Skip to content

14 Cedarwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 2010

Last Sale Price
$199,999
Last Sale Date
Nov 24, 2010

Property Information

Block363
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,248
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,200
44%
Improvement Value:$100,800
56%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,643+1.6%
2024$3,586+6.4%
2023$3,371+1.7%
2022$3,316+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$199,999

To:

Sq Ft1,248DeedBook 3438, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3353, Page 827