Skip to content

2 Cedarwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 1995

Property Information

Block363
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,349
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
51%
Improvement Value:$79,700
49%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,293+1.6%
2024$3,241+6.4%
2023$3,047+1.7%
2022$2,997+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$33,250
DeedBook 1731, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1971