Skip to content

309 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block370
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
56%
Improvement Value:$62,300
44%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,880+1.6%
2024$2,835+6.4%
2023$2,665+1.7%
2022$2,621+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft768DeedBook 3662, Page 473

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 3305, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$50,900
DeedBook 1656, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1974