Skip to content

103 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2003

Property Information

Block372
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
47%
Improvement Value:$95,100
53%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,415+1.7%
2024$3,358-1.0%
2023$3,392+1.7%
2022$3,336+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 1399, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1973