Skip to content

123 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 1973

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block372
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,132
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
53%
Improvement Value:$71,000
47%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,056+1.6%
2024$3,008+6.4%
2023$2,828+1.7%
2022$2,781+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$252,000

To:

Sq Ft1,132DeedBook 4020, Page 870

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 1600, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1973