Skip to content

210 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 29, 1997

Property Information

Block375
Lot27
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
52%
Improvement Value:$73,900
48%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,115+1.6%
2024$3,066+6.4%
2023$2,883+1.7%
2022$2,835+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft904DeedBook 2725, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1974