Skip to content

222 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
Nov 18, 1992

Property Information

Block375
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,173
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
55%
Improvement Value:$70,200
45%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,161+1.6%
2024$3,112+6.4%
2023$2,926+1.7%
2022$2,877+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,500

To:

Sq Ft1,173DeedBook 2307, Page 229

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 1802, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1974