Skip to content

124 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 1975

Last Sale Price
$83,500
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block376
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
56%
Improvement Value:$69,600
44%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,230+1.6%
2024$3,179+6.4%
2023$2,989+1.7%
2022$2,940+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$83,500

To:

Sq Ft768DeedBook 2831, Page 170

Property Sale

SaleMulti
$81,500
DeedBook 2291, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 1565, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1975