Skip to content

217 Hollywood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Oct 20, 2001

Property Information

Block392
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
56%
Improvement Value:$64,000
44%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,915+1.6%
2024$2,868+6.4%
2023$2,697+1.7%
2022$2,652+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

To:

Sq Ft768DeedBook 2935, Page 789

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 2880, Page 897

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 1939, Page 225

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 1726, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1978