Skip to content

101 Beechwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1976

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block376
Lot55
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
47%
Improvement Value:$109,600
53%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,194+1.6%
2024$4,127+6.4%
2023$3,881+1.7%
2022$3,817+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 3935, Page 418

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 3275, Page 638

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 2752, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1976