Skip to content

501 Bayshore RoadVillas, NJ 08251

Built 2012

Last Sale Price
$8,600
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block37
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningGB-2
Sq Footage2,232
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
27%
Improvement Value:$192,900
73%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,382+1.6%
2024$5,297+6.4%
2023$4,980+1.7%
2022$4,898+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$8,600

To:

Sq Ft2,232DeedBook 2980, Page 497