Skip to content

505 Bayshore RoadVillas, NJ 08251

Built 1946

Last Sale Date
Jun 20, 1983

Property Information

Block37
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class---
Description1S-S/AUTO SHOP
Dwellings1
ZoningGB-2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,400
84%
Improvement Value:$22,600
16%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,935+1.6%
2024$2,888+6.4%
2023$2,716+1.7%
2022$2,671+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946