Skip to content

214 Oakdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1975

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block383
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
52%
Improvement Value:$74,700
48%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,131+1.6%
2024$3,082+6.4%
2023$2,898+1.7%
2022$2,850+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft904DeedBook 3990, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1975