Skip to content

206 Cedardale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1976

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block392
Lot35
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
57%
Improvement Value:$61,000
43%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,854+1.6%
2024$2,809+6.4%
2023$2,641+1.7%
2022$2,597+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft904DeedBook 4044, Page 803

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft904DeedBook 3683, Page 914Recorded6/30/2016

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 3157, Page 501

Property Sale

SaleMulti
$75,400
DeedBook 2823, Page 871

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 1661, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1976