Skip to content

126 Oakdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1976

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block384
Lot63
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
54%
Improvement Value:$67,200
46%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,979+1.6%
2024$2,932+6.4%
2023$2,757+1.7%
2022$2,711+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft904DeedBook 3342, Page 198

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 3172, Page 90

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 3014, Page 552

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 2989, Page 10

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2540, Page 312

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 1735, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1976