Skip to content

100 Oakdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1975

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 3, 2026

Property Information

Block384
Lot76
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
47%
Improvement Value:$102,500
53%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,904+1.6%
2024$3,843+6.4%
2023$3,613+1.7%
2022$3,553+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 4272, Page 103

Property Sale

Sale
$39,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 1449, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1975