Skip to content

222 Hollywood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Jul 17, 2001

Property Information

Block396
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
49%
Improvement Value:$92,400
51%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,692+1.6%
2024$3,633+6.4%
2023$3,416+1.7%
2022$3,360+2.4%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-003408-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••

Property Sale

Sale
$111,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 2922, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1978