Skip to content

213 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block396
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage660
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
63%
Improvement Value:$46,800
37%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,566+1.6%
2024$2,526+6.4%
2023$2,375+1.7%
2022$2,336+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft660DeedBook 4000, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1978