Skip to content

116 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block401
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,145
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
49%
Improvement Value:$84,200
51%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,323+1.6%
2024$3,271+24.5%
2023$2,628+1.7%
2022$2,584+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft1,145DeedBook 3967, Page 537

Property Sale

Sale
$85,500

From:

To:

Sq Ft1,145DeedBook 3568, Page 61Recorded1/27/2014

Property Sale

SaleMulti
$63,900
DeedBook 2722, Page 551

Property Sale

SaleMulti
$39,490
DeedBook 1614, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1978