Skip to content

110 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block401
Lot27
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,058
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
51%
Improvement Value:$76,900
49%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,176+1.6%
2024$3,125+6.4%
2023$2,939+1.7%
2022$2,890+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2734, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 2329, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1978