Skip to content

128 Mckinley AvenueVillas, NJ 08251

Built 1980

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 10, 2016

Property Information

Block404
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
59%
Improvement Value:$57,000
41%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,813+1.6%
2024$2,769+6.4%
2023$2,603+1.7%
2022$2,560+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft680DeedBook 3664, Page 85

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 2441, Page 319

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 1584, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1980