Skip to content

100 Woodland AvenueCape May, NJ 08204

Built 1972

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block411
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,900
48%
Improvement Value:$149,700
52%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,821+6.2%
2024$5,479+6.7%
2023$5,137+1.8%
2022$5,048+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,104DeedBook 3729, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1972