Skip to content

47 Kentucky AvenueVillas, NJ 08251

Built 1962

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block328
Lot40
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,022
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
39%
Improvement Value:$134,500
61%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,463+1.6%
2024$4,392+6.4%
2023$4,130+1.7%
2022$4,062+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft2,022DeedBook 3072, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 2789, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1962